100. lecie powrotu Chojnic do Macierzy100. lecie powrotu Chojnic do Macierzy

31 stycznia 1920 roku, Chojnice decyzją traktatu wersalskiego po 148 latach zaboru pruskiego powróciły do Rzeczypospolitej. Dzisiaj mija 100 lat od tego radosnego i przez wiele pokoleń oczekiwanego faktu zakończenia niewoli pruskiej.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył w obchodach 100. lecia powrotu Chojnic do Macierzy, które odbywały się dzisiaj w Chojnicach. Uroczystości rozpoczęły się przy Bramie Człuchowskiej pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 100 lat. List od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał doradca społeczny prezydenta Piotr Karczewski. Po złożeniu kwiatów przez delegacje pod tablicą, uczestnicy uroczystości udali się na płytę Starego Rynku, gdzie została wkopana kapsuła czasu z przedmiotami, które mają za 100 lat pokazywać mieszkańcom Chojnic, jak żyliśmy w 2020 roku.

Uroczysta Msza święta w intencji miasta i mieszkańców pod przewodnictwem księdza dziekana Jacka Dawidowskiego została odprawiona w chojnickiej bazylice. Podczas homilii ojciec Kazimierz Potulski nawiązał do historii naszej Ojczyzny, wspominał czas zaborów i wielkiej pracy jaką wykonywały kolejne pokolenia na rzecz walki z powszechną germanizacją, walki z polską kulturą, językiem i wiarą ojców, którą z Polakami prowadzili Prusacy. To dzięki pracy polskich rodzin, nauczycieli, ale również duchownych mogliśmy przetrwać ten ciężki czas zaborów. Dzisiaj musimy dbać o to wielkie dziedzictwo jakim jest Ojczyzna i historia naszego kraju. Nie można żyć w filozofii „róbta co chceta”, mamy pewno obowiązki wobec Ojczyzny, państwa, samorządu, w którym żyjemy.

W dniu wczorajszym (30 stycznia) poseł Aleksander Mrówczyński podczas gali z okazji 100. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy został uhonorowany okolicznościową statuetką w kategorii polityka.

IMG 20200131 WA0004