103. rocznica powrotu Chojnic do Macierzy
Aktualności » 103. rocznica powrotu Chojnic do Macierzy
31 stycznia 1920 roku, po 148 latach zaboru pruskiego Chojnice wróciły do Macierzy. 2 lata po odzyskaniu niepodległości, w wyniku realizacji postanowień traktatu wersalskiego ziemie Pomorza zostały przyłączone do II Rzeczypospolitej.
Uroczystości zorganizowane przez UM Chojnice zgromadziły władze samorządowe, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń. Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z członkami Komitetu Terenowego PiS Chojnice wziął udział w uroczystościach.
Poseł zabrał głos, nawiązując do powstania styczniowego, najdłuższego naszego powstania, które dało podwaliny pod odrodzoną Rzeczypospolitą. Należy dbać o niepodległość, dbać o Polskę jako wspólnotę i Ojczyznę.
Mszy św. w intencji ojczyzny przewodniczył ks. Jerzy Sikora, homilię wygłosił ojciec Bogusław Wojtko. W czasie homilii nawiązał do wiersza Ignacego Krasickiego "Ptaszki w klatce":
Czegóż płaczesz? – staremu mówił czyżyk młody –
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”.
„Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce – i dlatego płaczę”
Wszystkie zrywy powstańcze, nawet te które zostały krwawo stłumione utrwalały nadzieję i tęsknotę za wolnością Polaków.
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach — to klęska” te słowa Józefa Piłsudskiego idealnie oddają Polską naturę i naszą walkę o niepodległość. W dążeniu do niepodległości Polaków kluczowe były wartości wynikające z naszej wiary katolickiej i przywiązania do kręgu kulturowego wynikającego z chrześcijaństwa.
Powrót Chojnic do Polski to powrót naszej małej ojczyzny do Rzeczypospolitej, do wspólnoty Polaków.
Czy dzisiaj potrafimy być wdzięczni za ten dar wolności? Podsumował retorycznie ojciec Bogusław Wojtko.