Dzień Flagi, 230. rocznica Konstytucji 3 majaDzień Flagi, 230. rocznica Konstytucji 3 maja

Szanowni Państwo, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja nasze święto narodowe- Święto Narodowe Trzeciego Maja. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej do stosunkowo młode święto, ustanowione w 2004 roku. Natomiast 3 maja jako dzień uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, był świętowany przez Polaków w trakcie zaborów, za co byli karani zarówno przez Rosjan jak i Prusaków. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 została decyzją Sejmu 29 kwietnia 1919 roku uznana na święto narodowe. W okresie komunizmu, święto to zostało zniesione, a władza ludowa wraz z klasą robotniczą świętowała 1 maja- Święto Pracy. Decyzją Sejmu RP, w wolnej Polsce święto zostało przywrócone 6 kwietnia 1990 roku.

W te dni wspominajmy naszą piękną i trudną historię, naszych bohaterów, ciężki los powstańców, zesłańców, katorżników i osoby represjonowane w PRL-u, walczących o naszą Polskę pod biało czerwoną flagą.

Apeluję do wszystkich Państwa o udekorowanie Waszych domów i mieszkań flagami biało czerwonymi. Nie wstydźmy się naszej flagi narodowej, bądźmy dumnymi Polakami!