232. rocznica Konstytucji 3 Maja232. rocznica Konstytucji 3 Maja

Dzisiaj świętujemy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Sejm Wielki w obliczu niebezpieczeństw związanych z konsekwencjami I rozbioru i postępującego rozkładu państwa podjął działania mające na celu zreformowanie struktury Rzeczypospolitej, czego skutkiem było uchwalenie w dniu 2 maja 1791 roku Konstytucji.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz ze współpracownikami oraz delegacją członków Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości w Chojnicach wziął udział w powiatowych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja.

Podczas homilii odpustowej w parafii Matki Bożej Królowej Polski ks. biskup Arkadiusz Okroj w pięknych słowach nawiązał do historii genialnego wynalazcy Thomasa Edisona i jego matki, która zawsze bardzo dbała o niego. Tak jak nasza Matka, Maryja, nigdy go nie opuściła. Biskup wskazywał w swoich słowach również konieczność dbania o Ojczyznę, państwo jako wspólnotę narodu. Różne były koleje losu naszej Ojczyzny, zawsze się różniliśmy poglądami, ale zawsze nadrzędnym celem polityków i rządzących było dobro państwa. To nie byli chłopcy z piaskownicy w krótkich spodenkach, to byli odpowiedzialni mężowie stanu, powiedział biskup wspominając polityków I i II RP.

Niestety teraz mamy zupełnie inna klasę polityczną, chcą nas podzielić, zabrać to co najważniejsze. Po śmierci naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II rozpoczęto przez różnych agentów wpływu niszczyć pamięć o Nim, cały czas to obserwujemy. Te sama działania były podejmowane po katastrofie smoleńskiej. Ten wielki zryw solidarności Narodu nie podobał się, ta jedność nie jest na rękę. Podobnie i dzisiaj w obliczu wielkiej pomocy narodowi zaatakowanej Ukrainy, Polacy jednoczący się we wsparciu słabszych, byli i są podburzani i zniechęcani do takich działań. Te same mechanizmy od lat, te same cele, podsumował kaznodzieja.

20230503 110513 res