73. rocznica śmierci siostry Adelgund Tumińskiej73. rocznica śmierci siostry Adelgund Tumińskiej

15 lutego, w dniu 73. rocznicy męczeńskiej śmierci siostry Adelgund Tumińskiej, która została bestialsko zamordowana przez żołnierza Armii Czerwonej po zakończeniu działań wojennych w Chojnicach, poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński złożył kwiaty na grobie siostry oraz wziął udział we Mszy świętej w intencji siostry.

Na grobie siostry kwiaty złożyły delegacje Rycerzy Kolumba Chojnice, Akcji Katolickiej, Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, Rodziny Radio Maryja w Chojnicach oraz Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość Chojnice. Msza święta miała bardzo uroczystą oprawę. Celebransem był ksiądz kanonik doktor Janusz Chyła, który w przejmującej homilii zwrócił uwagę wiernych na słowa dzisiejszej Ewangelii- Bo kto chce ocalić swoje życie straci je; a kto straci swoje życie z mojego powodu, ten je ocali. Historia siostry Tumińskiej idealnie wpisuje się w te słowa. Ksiądz doktor mówił również o konieczności pamięci, pamięci historycznej i prawdzie, która powinna być ponad wszystko, a walka o prawdę jest celem każdego katolika.

Po Mszy świętej poseł dokonał wpisu w księdze pamiątkowej wystawionej w zakonie sióstr przy ulicy Wysokiej. 

Siostra Adelgund Tumińska, bohatersko stanęła w obronie dziewcząt pracujących w zakładzie św. Karola Boromeusza, szpitalu prowadzonym przez siostry franciszkanki. Dziewczęta były napastowane przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobyli Chojnice dzień prędzej. Siostra została zgwałcona i zakłuta bagnetem, pozostawiona na pryzmie węgla w podziemiach szpitala.

Chojnickie Prawo i Sprawiedliwość od kilku lat organizuje Mszę święta w dniu męczeńskiej śmierci siostry, członkowie komitetu modlą się na grobie siostry, zapalają znicze i składają kwiaty.

IMG 4339

IMG 4343