75. rocznica mordu na siostrze Adelgund Tumińskiej75. rocznica mordu na siostrze Adelgund Tumińskiej

15 lutego mija 75. rocznica bestialskiego mordu dokonanego przez żołnierzy Armii Czerwonej na siostrze Adelgund Tumińskiej, zakonnicy z zakonu Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej.

Sowieccy żołnierze, po wkroczeniu do Chojnic i zakończeniu walk z Niemcami 14 lutego 1945 roku, w kolejnych dniach lutego dokonali wielu gwałtów, grabieży i mordów wśród cywilnej ludności Chojnic. Siostra Adelgund Tumińska stanęła w obronie trzech napastowanych dziewcząt w piwnicach Zakładu im. Św. Boromeusza. Dziewczętom udało się uciec, niestety ich wybawczyni została najprawdopodobniej zgwałcona, a później brutalnie zamordowana bagnetami przez „wybawicieli ze Wschodu”.

Od kilku lat Komitet Terenowy Prawo i Sprawiedliwość oraz biuro poselskie posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego organizuje obchody rocznicy śmierci siostry Adelgund Tumińskiej. Co roku spotykamy się przy grobie siostry w ogrodzie domu zakonnego przy ulicy Wysokiej w Chojnicach, gdzie w chwili zadumy i modlitwy oddajemy hołd zamordowanej, następnie składamy kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia z 15 lutego 1945 roku i uczestniczymy w uroczystej Mszy świętej odprawianej w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa  przy Zakładzie św. Boromeusza.

W tym roku również poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński zaprasza do wspólnej modlitwy i upamiętnienia męczeńskiej śmierci siostry Adelgund. 15 lutego /sobota/ o godzinie 16.10 złożenie kwiatów i modlitwa przy grobie męczenniczki, a następnie złożenie kwiatów pod tablicą i o godzinie 16.30 Msza święta w intencji rychłej beatyfikacji siostry.