78. rocznica szarży pod Krojantami78. rocznica szarży pod Krojantami

3 września z udziałem posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego i członków Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość Chojnice przy pomniku upamiętniającym ofiary szarży pod Krojantami odbyły się uroczystości 78. rocznicy szarży pod Krojantami.

W uroczystościach i Mszy świętej polowej wzięła udział Magdalena Merta doradca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

1 września 1939 roku, w godzinach wieczornych ułani 18. Pułku Ułanów Pomorskich przeprowadzili udany atak na Niemców z 76. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej z 20. Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej, który był częścią XIX Korpusu Pancernego słynnego generała Heinza Guderiana. Ułani szarżowali na odpoczywających w okolicach Krojant Niemców. W trakcie szarży na żołnierzy Wehrmachtu na miejscu poległ między innymi dowódca pułkownik Kazimierz Mastalerz, dowódca 1. szwadronu rotmistrz Eugeniusz Świeściak oraz około 20 ułanów. Efektem ataku na żołnierzy generała Guderiana było rozpoznanie sił wroga i powstrzymanie jego marszu w kierunku wschodnim do przeprawy na Brdzie. Niemcy byli bardzo mocno zaskoczeni atakiem polskiej kawalerii, co skutecznie opóźniło ich dalszy marsz, dając możliwość przegrupowania się i zajęcia bezpiecznych pozycji przez żołnierzy Grupy Operacyjnej „Czersk”.

DSC03752