Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności » Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzony dla uczczenia pamięci ofiar sowieckiego terroru. Prawie 22 tysiące obywateli II RP zostało zamordowanych m.in. w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze.
Oficerowie WP, policjanci, osoby które po 17 września 1939r. dostały się do sowieckiej niewoli, decyzją najwyższych władz ZSRR podjętą w dniu 5 marca 1940 zostały uznane za jednostki nie rokujące na zmianę wrogiego nastawienia do Związku Sowieckiego i podjęto decyzje o ich rozstrzelaniu. Pierwsze egzekucje zaczęły się w kwietniu 1940 roku.
Data 13 kwietnia nie jest przypadkowa- 13 kwietnia 1942 roku Niemcy opublikowali informację o odnalezionych masowych grobach w Katyniu. Sowieci nie przyznawali się do tych mordów, twierdząc, że to Niemcy zamordowali polskich oficerów.
Kłamstwo katyńskie leżało u fundamentów założenia PRL-u , rodziny zamordowanych oficerów nie mogły nic mówić o tych tragicznych wydarzeniach. Katyń stał się wPRL-u symbolem propagandy sowieckiej, zakłamania komunistycznych władz polskich uprawiających retorykę narzuconą z Moskwy.
70 lat po odkryciu grobów w Katyniu, delegacja państwa polskiego z prezydentem RP profesorem Lechem Kaczyńskim oraz wieloma wybitnymi przedstawicielami parlamentu, administracji, kultury i sztuki, działaczy kombatanckich zginęła podczas tragicznego lotu do Smoleńska na obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu.
Biuro poselskie posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego w 2017 roku zorganizowało wystawę "Zbrodnia katyńska" na chojnickim Stary Rynku- relacja