Kolejne groby zamordowanych Polaków w Dolinie ŚmierciKolejne groby zamordowanych Polaków w Dolinie Śmierci

Wczoraj /22.05/ poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński był na miejscu prac archeologicznych w chojnickiej Dolinie Śmierci. Zespół archeologów, antropologów i lokalnych wolontariuszy pracuje kolejny rok w miejscu kaźni Polaków dokonanej przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Doktor Dawid Kobiałka, archeolog pochodzący z Chojnic, od kilku lat prowadzi prace archeologiczne w Dolinie Śmierci pod nadzorem prokuratora Tomasza Jankowskiego z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. W połowie maja, archeolodzy odkryli kolejne groby masowe. W jednym w okolicach obecnej oczyszczalni ścieków znaleziono szczątki ludzkie około 20 osób, łuski, artefakty, przedmioty codziennego użytku, biżuterię – wszystko wskazuje na to, że to szczątki osób cywilnych.

W drugiej masowej mogile archeolodzy zabezpieczyli około 80 szkieletów zamordowanych Polaków, osób umysłowo chorych, które były hospitalizowane w Krajowym Zakładzie Opieki Społecznej /obecny budynek zakładu poprawczego/ przy ulicy Igielskiej. W tej mogile nie było żadnych przedmiotów osobistych, szczątków odzieży, obuwia- najprawdopodobniej pensjonariusze byli wygnani przez niemieckich oprawców boso, w piżamach do Doliny Śmierci i rozstrzelani nad okopami i transzejami z września 1939 roku.

Ogromne i przytłaczające wrażenie zrobiła na mnie wizyta w Dolinie Śmierci, skłębione, powyginane, zrzucone do masowego grobu szczątki ludzie zamordowanych Polaków zmuszają do refleksji każdego człowieka, który widzi taki obraz. Niemiecka propaganda antypolska, antysemicka, która doprowadziła do największej wojny, cały czas ukrywa swoje ofiary. Dzisiaj po prawie 85 latach od tych mordów cały czas odnajdujemy szczątki Polaków zamordowanych pod Chojnicami. Jestem niezwykle wdzięczny doktorowi Dawidowie Kobiałce, archeologom, antropologom i chojnickim wolontariuszom za odkrywanie tej makabrycznej historii naszego miasta.

W dniu dzisiejszym /23.05/ w Dolinie Śmierci odbyła się konferencja prasowa dra Karola Nawrockiego, prezesa IPN-u, prokuratora Andrzeja Pozorskiego dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oraz dra Dawida Kobiałki, podczas której zaprezentowano efekty dotychczasowych prac w Dolinie – relacja, TVP Gdańsk.