Modernizacja linii kolejowych na południu PomorzaModernizacja linii kolejowych na południu Pomorza

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej dla kompleksowej modernizacji linii kolejowej nr 203 Tczew- Czersk. Podpisanie umowy (9.10) odbyło się na tczewskim dworcu z udziałem wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela, przedstawiciela wykonawcy dokumentacji oraz pomorskich parlamentarzystów.

Modernizacja linii to przede wszystkim elektryfikacja linii oraz przebudowa 15 stacji oraz przystanków osobowych. Czas podróży z Czerska do Tczewa ma się skrócić o 25 minut, a pociągi osobowe mają poruszać się z prędkością do 160 km/h.

Inwestycja obejmie modernizację linii z Tczewa do Czerska (nr 203), ze stacji Szlachta przez Czersk do stacji Bąk (nr 215) oraz odbudowę niewykorzystywanej obecnie linii z Lipowy Tucholskiej do Szlachty Zachód (nr 744). Planuje się także budowę dwóch łącznic między linią kolejową nr 203 a linią kolejową nr 201 (Łąg Południowy – Czarna Woda oraz Szałamaje – Łąg) z Nowej Wsi Wielkiej przez Bydgoszcz do portu w Gdyni. Łącznie zmodernizowanych zostanie około 100 km linii.

Termin przygotowania dokumentacji to koniec 2023 roku.

 

Relacja ze strony Ministerstwa Infrastruktury:

Modernizacja kolei na południowym Pomorzu

 

Relacja TVP Gdańsk:

Modernizacja kolei na południowym Pomorzu

 

image00001image0000