Narodowe Święto Trzeciego MajaNarodowe Święto Trzeciego Maja

Dzisiaj mija 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Parlamentarzyści Sejmu Wielkiego w duchu odpowiedzialności za państwo, Ojczyznę, która była już 19. lat po pierwszym rozbiorze przegłosowali ponad podziałami projekt Konstytucji. Ustawa zasadnicza w sposób systemowy prowadziła do reform państwa koniecznych do wzmocnienia Polski i odparcia dalszych zakusów zaborców.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński, wraz z działaczami Prawa i Sprawiedliwości Komitetu Terenowego Chojnice uczcił pamięć ówczesnych parlamentarzystów i fakt uchwalenia Konstytucji 3 maja, składając kwiaty pod Pomnikiem Orła i Chrystusa Króla w Chojnicach. W Człuchowie wraz z członkami tamtejszego komitetu poseł złożył kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

Pamięć tamtych wydarzeń sprzed 230 lat jest niezwykle ważna dla Polski. To polscy posłowie uchwalili 2 konstytucję na świecie, pierwszą w Europie. Konstytucję, która zasadniczo reformowała system państwa, znosiła m.in. szkodliwe liberum veto, reformowała szkolnictwo i system nauczania, finansowanie armii, etc.

20210503 11095320210503 111221