Odszedł wielki PolakOdszedł wielki Polak

Z wielkim smutkiem odebrałem wczorajszą wiadomość o śmierci marszałka seniora Sejmu VIII kadencji Kornela Morawieckiego.

Miałem ogromną przyjemność pracować z Nim w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Poznałem śp. Kornela Morawieckiego jako wielkiego patriotę, osobę bezgranicznie oddaną naszej Ojczyźnie. Ten doświadczony nauczyciel akademicki (doktor fizyki) wiele wnosił do prac komisji, wszyscy mogliśmy czerpać z Jego wiedzy i doświadczenia. Niestety przegrał walkę z nowotworem.

Kornel Morawiecki to legenda podziemia, bezkompromisowy twórca Solidarności Walczącej. W stanie wojennym ukrywał się. Reżim komunistyczny generała Jaruzelskiego poszukiwał Kornela Morawieckiego do 1987 roku (!) i deportował go poza granice Polski. Wrócił do Polski pod koniec sierpnia 1988 roku i ujawnił się dopiero w czerwcu 1990 roku.

Mamy obowiązek, spierając się, dochodzić do porozumienia i służyć Polsce, służyć wszystkim obywatelom. To nasza wielka odpowiedzialność i nasze wyzwanie”- tymi słowami marszałek Sejmu VII kadencji 12 listopada przemawiał do nas- posłów na Sejm RP. Te słowa są bardzo aktualne, i cały czas powinniśmy o nich pamiętać, wszyscy Polacy, nie tylko parlamentarzyści.

Prezydent Andrzej Duda, 27 września 2019 r. odznaczył Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej”.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.