Poświęcenie kamienia węgielnegoPoświęcenie kamienia węgielnego

4 czerwca to dwie ważne rocznice dla najnowszej historii Polski, w 1989 odbyły się pierwsze częściowo wolne wyboru do parlamentu, a w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku w wyniku „nocnej zmiany” obalono rząd premiera Jana Olszewskiego. W dniu 4 czerwca w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych odbyła się uroczystość i odsłonięcia kamienia węgielnego pod pomnik zmarłego w lutym 2019 roku premiera Jana Olszewskiego.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński, wziął udział w uroczystościach, które odbyły się przed kancelaria Prezesa Rady Ministrów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów rządu, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, parlamentarzystów.

Premier Morawiecki wspomniał postać Jana Olszewskiego, który realizował idee Polski wolnej bez sowieckich wojsk i jako pierwszy premier RP wyraźnie i jednoznacznie mówił o członkostwie Polski w NATO i EWG. Premier powiedział: okres rządów Jana Olszewskiego, krótkich, ale treściwych jest kluczowym okresem w historii najnowszej III RP. Bez zasianego wtedy ziarna prawdziwej pełnej wolności, demokracji i sprawiedliwości nie byłoby tych późniejszych czynów, które możemy obserwować i dzisiaj.

Mateusz Morawiecki wygłosił deklarację, Panie premierze Janie Olszewski, dziękujemy za całe Twoje dzieło, za Twoją drogę, obiecujemy nie odstąpić od tych wspaniałych ideałów, które starałeś się zawsze w nas zaszczepić.

Przewodniczącym Komitetu Honorowego budowy pomnika premiera Jana Olszewskiego jest Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, wieloletni współpracownik i przyjaciel premiera.

Poświęcenia kamienia dokonał J.E. ksiądz biskup Michał Janocha, siostrzeniec Jana Olszewskiego.

IMG 2159