Prace archeologiczne w "Dolinie Śmierci"Prace archeologiczne w "Dolinie Śmierci"

W dniu dzisiejszym (12.07) poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński skorzystał z zaproszenia dra Dawida Kobiałki, który od maja ubiegłego roku wraz z zespołem archeologów prowadzi prace archeologiczne w chojnickiej Dolinie Śmierci.

Na miejscu prac jest prokurator z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku Instytutu Pamięci Narodowej prokurator Tomasz Jankowski, który nadzoruje prace ekshumacyjne. Około 20 archeologów, do końca lipca będzie pracowało przy ekshumacji około 120-150 Polaków, w większości żołnierzyny podziemia, zamordowanych przez Niemców w styczniu 1945 roku. Szczątki ponad 100 osób, które zostały pędzone przez Niemców z Bydgoszczy, w ciągu trzech styczniowych dni rozstrzelanych w Dolinie Śmierci i ich zwłoki zostały spalone, są dzisiaj z wielkim mozołem i zaangażowaniem młodych archeologów wydobywane z ziemi. Ponad 230 kg nadpalonych fragmentów ludzkich kości udało się zabezpieczyć i przekazać do badań genetycznych w celu identyfikacji ofiar. Ponad 3.500 artefaktów, medalików, biżuterii, złotych koronek, fragmentów obuwia, odzieży są niemym świadkiem tych strasznych wydarzeń sprzed 76 lat. Syzyfowa praca studentów archeologii jest symbolicznym przywracaniem pamięci o wojnie i tej zbrodni dokonanej przez Niemców na Igielskich Polach.

Widok fragmentów kości wymieszanych z węglem drzewnym, ziemią, zrobił na mnie kolosalne wrażenie. Widok płukania, przesiewania ziemi zmieszanej z węglem drzewnym i fragmentami nadpalonych kości jest niezapomniany. Cisza, która towarzyszyła młodym ludziom pracującym na miejscu kaźni była wyrazem ogromnego szacunku wobec tych szczątków i ofiary życia żołnierzy niepodległego podziemia. Dolina Śmierci jest uświęcona krwią męczeństwa narodu polskiego, który doświadczył straszliwej okupacji niemieckiej. Musimy pamiętać o tych ofiarach zamordowanych w Dolnie Śmierci, przypominać kolejnym pokoleniom o tym strasznym miejscu. Bardzo dziękuje doktorowi Dawidowi Kobiałce i zespołowi archeologów, którzy pracują w Dolinie Śmierci. To co Państwo robicie, jest bardzo ważne-przywracacie pamięć i tożsamość tamtych ludzi. Nie ma przyszłości bez przeszłości, bez pamięci o tych strasznych czasach nie można myśleć o przyszłości.  Cześć i Chwała Bohaterom!

IMG 20210712 WA0010IMG 20210712 WA0014

20210712 152625