Robocza wizyta wojewody pomorskiegoRobocza wizyta wojewody pomorskiego

17 stycznia w Chojnicach gościł wicewojewoda pomorski Pan Mariusz Łuczyk. Celem wizyty była między innym wizja lokalna na miejscu prawdopodobnego pochówku żołnierzy września 1939 roku.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku wystosował list do profesora Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do doktora Jarosława Szarka prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie prawdopodobnego pochówku żołnierzy Wojska Polskiego broniących Chojnic przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. List był odpowiedzią na prośby mieszkańców Chojnic o podjęcie takiej inicjatywy przez posła. Prośba posła o zbadanie sprawy i ewentualną ekshumację, ale przede wszystkim godne upamiętnienie bohaterów września 1939 roku spotkała się z pozytywną odpowiedzią IPN-u, który rozpoczął wraz z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim działania formalne wynikające z postanowień przepisów prawa.

W Chojnicach na miejscu prawdopodobnego pochówku żołnierzy odbyły się badania georadarem i próbny odwiert (zlecone przez Urząd Miasta Chojnice) i wszystko wskazuje na to, że w miejscu wykonanych badań są zakopane szczątki ludzkie.

Wojewoda wraz z posłem spotkali się z dziennikarzami chojnickich mediów na miejscu prac poszukiwawczych oraz odwiedzili potencjalne miejsca przyszłego pochówku szczątków żołnierzy, który najprawdopodobniej będzie miał miejsce w drugiej połowie roku.

Pan Mariusz Łuczyk dziękował posłowi za podjęcie działań mających na celu ekshumację i godne pochowanie szczątków bohaterów września 1939 roku. Aleksander Mikołaj Mrówczyński za pośrednictwem mediów dziękował chojniczanom, którzy przypomnieli nam wszystkim o naszym obowiązku- we wrześniu minie 78 lat od śmierci żołnierzy. Szczególne podziękowania należą się Panu Andrzejowi Lorbieckiemu pasjonatowi historii naszego miasta, który od wielu lat zabiegał u władz miejskich o podjęcie działań w tym temacie (bezskutecznie) oraz bardzo dokładnie wskazał miejsce prawdopodobnego pochówku.

IMG 3644

IMG 3649

IMG 3654

IMG 3659

IMG 3664