"Samarytanie z Markowej"



"Samarytanie z Markowej"

23 marca poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z małżonką uczestniczył w otwarciu wyjątkowej wystawy w Sejmie- „Samarytanie z Markowej”.

Wystawa została zainaugurowana w dniu 73. rocznicy mordu jakiego dokonali Niemcy na rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów w Markowej (pod Łańcutem). W drugiej połowie 1942 roku Józef Ulma przyjął pod swój dach dwie rodziny żydowskie, które przez prawie dwa lata ukrywał w swoim gospodarstwie. Niestety w wyniku donosu, Niemcy dowiedzieli się o tym fakcie i postanowili ukarać rodzinę Polaków. Jedyną karą w okupowanej Polsce za ukrywanie Żydów była kara śmierci. Niemieccy oprawcy, żandarmi najpierw rozstrzelali Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży), a później zabito ich dzieci:  8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

W roku 1995 małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”; w roku 2003 biskup pelpliński śp. Jan Berard Szlaga otworzył proces beatyfikacyjny 122 polskich ofiar niemieckiego nazizmu, wśród których znalazła się rodzina Ulmów.

W ubiegłym roku, 17 marca prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką uczestniczył w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, wystawa eksponowana w Sejmie jest wspólnym dziełem krakowskiego oddziału IPN-u oraz UM Województwa Podkarpackiego i powstała na uroczystość otwarcia muzeum.  

IMG 0446IMG 0444IMG 0443IMG 0434IMG 0431