Spektakl NiepodległaSpektakl Niepodelgła

Jestem pod wielkim wrażeniem spektaklu, jaki przygotowali nauczyciele i uczniowie Wspólnoty Szkół Katolickich w Chojnicach. Wczoraj (07.02) miałem przyjemność być w Chojnickim Centrum Kultury, gdzie dzieci i młodzież z chojnickiego katolika pod okiem swoich nauczycieli wystawili spektakl pt. Niepodległa.

Niepodległa to historia polskiej rodziny, która rozpoczyna się na początku XX wieku w podkrakowskiej wsi pod zaborem austriackim. Podczas wesela trwa dyskusja o zaborcach, o naszej smutnej historii i niewoli Polaków oraz o konieczności uczenia się i przekazywania dzieciom miłości do Ojczyny, Boga, polskiej kultury i historii. I wojna światowa i tragiczne losy wielu polskich rodzin, gdzie brat stawał przeciwko bratu w zaborczych armiach Rosji, Austrii i Prus. Oczekiwanie na powrót synów i mężów, ojców i braci spędzały sen z oczu wielu polskim kobietom przez długie 4 lata. W końcu upragniona wolność i zrzucone jarzmo zaborców pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego! To wszystko w piękny sposób zostało przedstawione przez młodych aktorów na deskach chojnickiego CHCK. Radość nie trwała jednak długo- Niemcy i Sowieci zaatakowali naszą Ojczyznę we wrześniu 1939 roku. Lata okupacji i walki partyzantów, ich rozterki po zakończeniu wojny z Niemcami i kolejna niewola dla wielu żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych po wkroczeniu Sowietów do Polski- znowu niewola Ojczyzny i walka po wolność. Wydarzenia na Wybrzeżu 1970 roku, Solidarność, strajki i sierpień 1980 to kolejne kamienie milowe w polskiej historii, które zostały przedstawione w spektaklu.

Składam serdeczne gratulacje aktorom- uczniom Wspólnoty Szkół katolickich w Chojnicach, ich nauczycielom, którzy wiele pracy włożyli w przygotowanie przedstawienia. Z ogromną przyjemnością uczestniczyłem w spektaklu. To była bardzo ładnie i ciekawie opowiedziana lekcja historii naszej Ojczyzny. Życzę Wam jak najwięcej takich wydarzeń artystycznych. Wiem ile pracy i sił włożyliście w próby i przygotowanie Waszego występu, możecie być dumni z dobrze wykonanej pracy!

Aleksander Mikołaj Mrówczyński

Poseł na Sejm RP