Spotkanie z Januszem KaczmarkiemSpotkanie z Januszem Kaczmarkiem

25 września z inicjatywy posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego w Nowej Cerkwi odbyło się spotkanie właścicieli połamanych lasów przez nawałnicę z dnia 11 sierpnia z dyrektorem Toruńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Januszem Kaczmarkiem. Ponad 100 osób zgromadziło się w budynku szkoły w Nowej Cerkwi.

Bardzo wielu rolników straciło swoje lasy w wyniku bardzo silnego wiatru, który zniszczył ponad 80 tysięcy ha lasów w województwie. Dyrektor Kaczmarek przedstawił szczegółowo zasady wypłaty odszkodowań za zniszczone lasy, zasad zalesiania, wsparcia państwa przy uprzątaniu wiatrołomów. Rolnicy z zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania dyrektorowi.

W związku z wykorzystywaniem sytuacji przez handlarzy, którzy za bezcen próbują skupować drewno od poszkodowanych, Janusz Kaczmarek zaproponował żeby właściciele lasów zrzeszyli się w spółdzielnię, na wzór spółdzielni rolniczych i z pozycji monopolisty na danym terenie występowali wobec odbiorców drewna. Pozwoliłoby to uzyskać wyższą cenę za surowiec, korzystniejsze warunki płatności, odbioru itd.

Na prośbę posła RDLP w Toruniu przygotowała w formie syntetycznej algorytm postępowania dla osób, które są właścicielami lasów zniszczonych w wyniku nawałnicy:

zasady-przyznawania-odszkodowan-lasy.pdf

Relacja portalu weekendfm.pl:

http://weekendfm.pl/?n=67723&region-szef_torunskiej_dyrekcji_lasow_panstwowych_spotkal_sie_z_wlascicielami_lasow_prywatnych_w_nowej_cerkwi