Spotkanie z przedstawicielem MRM ChojniceSpotkanie  z przedstawicielem MRM Chojnice

W ubiegłym tygodniu (04.05) poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński spotkał się z Kacprem Licą- młodym samorządowcem, członkiem Młodzieżowej Rady Miasta Chojnice.

Spotkanie odbyło się na prośbę i wniosek radnego i dotyczyło m.in. możliwości przeprowadzenia prac modernizacyjnych na drodze krajowej nr 22, w taki sposób, aby miała ona standard drogi ekspresowej. Poseł przedstawił uwarunkowania techniczne dotyczące budowy tzw. "eski" oraz swoje działania w ramach modernizacji DK 22. W 2017 roku z inicjatywy posła w Starogardzie i Chojnicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, której tematem przewodnim była modernizacja DK 22 oraz rozwój linii kolejowych 203, 208, 211, 281. Pewnym pokłosiem posiedzenia komisji jest budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego oraz modernizacja polegająca na zwiększeniu nośności jezdni, przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania w okolicach Krojant oraz planowana inwestycji w oświetlenie drogi na odcinku od Czerska do Chojnic.

W trakcie spotkania poruszono również problem wykluczenia komunikacyjnego i kwestii dojazdów młodzieży do szkół i wyższych uczelni na terenie Trójmiasta, Bydgoszczy i Torunia. Poseł przedstawił samorządowcowi zasady jakie funkcjonują przy układaniu siatki połączeń kolejowych- za transport kolejowy jest odpowiedzialny Urząd Marszałkowski Wojewódzka Pomorskiego, który stosuje następującą strategię- "nie ma pasażerów, nie ma połączeń". Taka strategia prowadzi zdaniem posła donikąd, pasażerowie będą, gdy pojawi się więcej par połączeń, bo istnieje zapotrzebowanie na usługi komunikacyjnego, czego najlepszym przykładem jest rozwijający się rynek usług w sektorze prywatnym. Największy problem jest zawsze na styku województw, gdzie samorządy urzędów marszałkowskich mają ogromne trudności w porozumieniu się i ustaleniu skomunikowania pociągów.

To było bardzo budujące spotkanie, poseł był pod dużym wrażeniem wiedzy dotyczącej DK 22 i tras kolejowych, którą posiada przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Chojnice. To ważne, aby młodzi ludzie angażowali się w życie społeczne ich głos i potrzeby są ważne, a rolą polityków i samorządowców jest wsłuchiwanie się w ten głos oraz rozwiązywanie problemów uczniów i studentów.

20220504 141316 res20220504 141326 res