Uroczystość awansuUroczystość awansu

W dniu 3 kwietnia poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył w uroczystości awansu oficerskiego księdza kanonika, majora kapelana Wojska Polskiego Czesława Wierzbickiego. Ksiądz kanonik decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza został awansowany na majora Wojska Polskiego.

Ksiądz kanonik Czesław Wierzbicki urodził się w 1923 roku w miasteczku Postawy na Wileńszczyźnie. W maju 1940 roku złożył przysięgę i został żołnierzem Związku Walki Zbrojnej. Przez czas okupacji niemieckiej i sowieckiej na kresach wschodnich walczył z okupantem w szeregach ZWZ-AK. Pod koniec lipca 1944 roku został osadzony wraz z 6000 żołnierzy Armii Krajowej przez Sowietów w obozie w Miednikach Królewskich. Wywieziony na Kołymę, do Wilna zajętego przez Sowietów wrócił dzięki sfałszowanej metryce urodzenia w październiku 1944 roku.

Cała rodzina Czesława Wierzbickiego po decyzjach zdradzieckiej konferencji w Jałcie, została przesiedlona z Wileńszczyzny najpierw do Torunia, a następnie zadomowiła się w Mrągowie.

Czesław Wierzbicki święcenia kapłańskie przyjął w 1952 roku w Pelplinie. Był wikariuszem w Miłobądzu, Czersku, Gdyni, Wąbrzeźnie a następnie proboszczem w parafiach w Orzechowie, Hopowie, Cekcynie i Miechucinie.

28 lutego ksiądz kanonik uczestniczył w II Chojnickim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanym przez Biuro Poselskie Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego i Komitet Terenowy Prawa i Sprawiedliwości w Chojnicach.

zyczenia-.pdf

DSC 0465 srednie

Fotografie pochodzą ze strony internetowej 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego