Uroczystości w Czersku



Uroczystości w Czersku

W dniu 4 listopada poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę mordu 28 mieszkańców Czerska i okolic, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców. Uroczystości zorganizował Urząd Miasta i Gminy Czersk oraz Fundacja Naji Goche.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w lesie łukowskim, w miejscu kaźni Polaków zamordowanych przez Selbstschutz paramilitarnej samoobrony niemieckiej, której członkowie dokonywali mordów w chojnickiej Dolinie Śmierci. W lesie łukowskim znajduje się tablica upamiętniająca te tragiczne wydarzenia sprzed dokładnie 80. lat. Uroczystości z udziałem władz miasta i gminy Czersk, uczniów i harcerzy miały bardzo patriotyczny wydźwięk. Apel poległych odczytał Zbigniew Talewski z Fundacji Naji Goche. Zgromadzeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku.

Druga część uroczystości odbyła się w Czersku, przy skwerze przy ulic Dworcowej. Skwer decyzją Rady Miasta i Gminy Czersk nosi nazwę księdza Franiciszka Smaglińskiego. Ksiądz Smagliński był inicjatorem w 1945 roku ekshumacji i godnego pochówku na cmentarzu w Czersku zamordowanych pod Łukowem Polaków. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą pamięci księdza. Po osłonięciu tablicy zgromadzeni zapalili znicze na grobach zamordowanych Polaków i księdza Smaglińskiego.

 Takie uroczystości to bardzo ważny etap w budowaniu szeroko rozumianej pamięci historycznej. Cieszy liczny udział młodzieży z czerskiego liceum oraz dzieci ze szkoły w Łęgu, harcerzy. Musimy pamiętać o naszych rodakach, którzy w straszny sposób zostali doświadczeni przez niemieckiego okupanta. Zamordowani czerszczanie to w większości przedstawiciel lokalnych stowarzyszeń, działacze partii politycznych przedsiębiorcy.

apel-poleglych.pdf

DSC 3789DSC 3742DSC 3705DSC 3694DSC 3630DSC 3620DSC 3618DSC 3598DSC 3571