W hołdzie ofiarom mordu w KatyniuW hołdzie ofiarom mordu w Katyniu

W dniu 28 kwietnia poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył w uroczystościach „Katyń… ocalić od zapomnienia” zorganizowanych przez samorząd gminy Brusy, we współpracy z działaczami Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Ideą programu „Katyń… ocalic od zapomnienia” jest uczczenie i upamiętnienie zamordowanych przez NKWD oficerów Wojska Polskiego, Policji, leśników i urzędników przez zasadzenie dębów, które są żywymi pomnikami. Każde z drzew upamiętnia jedną z osób z listy katyńskiej. 28 kwietnia w Brusach zasadzono sześć dębów, które symbolicznie upamiętniają mieszkańców gminy Brusy zamordowanych przez komunistyczny system Stalina. W ten sposób upamiętniono: przodownika Policji Państwowej Ignacego Borzyszkowskiego, aspiranta Policji Państwowej Jana Kuicha, kapitana rezerwy Jana Ryngwelskiego, porucznika piechoty rezerwy Władysława Kuczmę, majora rezerwy Wojska Polskiego Edmunda Wróblewskiego oraz podporucznika Jana Czapiewskiego. Jeden z dębów zasadził poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński.

Cała uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach. Podczas Mszy świętej proboszcz parafii ksiądz Jan Flaczyński poświecił dęby, które później zostały zasadzone.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Macieja Płażyńskiego, ofiarę tragicznego lotu do Smoleńska w 2010 roku. Delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała do Katania, aby oddać hołd ofiarą mordu katyńskiego w 70. rocznicę tych wydarzeń.

Fotografie pochodzą ze stronu UM Brusy

brusybrusy3brusy2brusy1brusy4brusy6brusy5brusy7brusy8brusy10brusy9brusy13brusy12