XVI Marsz dla ŻyciaXVI Marsz dla Życia

W dniu 25 marca, po raz XVI ulicami Chojnic przeszedł Marsz dla Życia. Organizatorem marszu była Akcja Katolicka przy parafii Matki Bożej Królowej Polski.

24 marca uchwałą Sejmu RP z dnia 27 sierpnia 2007 roku został ustanowiony Narodowym Dniem Życia. W uchwale czytamy: „Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innym. Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszystkich działań służących wsparciu i ochronie życia”

Hasłem przewodnim marszu były słowa Pana Jezusa z Ewangelii świętego Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z członkami Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość w Chojnicach wziął udział w nabożeństwie przebłagalnym, duchowej adopcji dzieci nienarodzonych i marszu ulicami Chojnic.

W trakcie nabożeństwa proboszcz parafii MBKP ksiądz kanonik doktor Janusz Chyła odczytał list skierowany do władz miasta Chojnice, wyrażający sprzeciw środowisk związanych ze stowarzyszeniami katolickimi wobec planów finansowana ze środków budżetu miasta zabiegów in vitro. Marsz zakończył się Mszą świętą odpustową w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. W homilii ksiądz doktor Janusz Chyła retorycznie pytał wiernych: „Czy w tym roku w Chojnicach będzie Boże Narodzenie? Czy narodzi się Dzieciątko?”

Gościem specjalnym marszu był profesor Bogdan Chazan, który po Mszy świętej wygłosił prelekcję poświęconą antykoncepcji w świetle nauczania Kościoła.

Uczestnictwo w XVI Marszu dla Życia, to świadectwo wiary, przywiązania do nauki Kościoła, ale przede wszystkim sprzeciw wobec cywilizacji śmierci promowanej przez zwolenników aborcji i eutanazji. W marszu uczestniczyło około 500 mieszkańców powiatu chojnickiego, tucholskiego, którzy modlili się w intencji nienarodzonych dzieci.

XVI marsz dla zyciaIMG 3397

List środowisk katolickich do władz miasta Chojnice:

http://www.mbkp-chojnice.pl/list-otwarty/

Relacja Radia Głos:

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/3241-bogate-obchody-dnia-swietosci-zycia-w-chojnicach