Zachodnie obejście ChojniceZachodnie obejście Chojnice

Kilka tygodni temu do posła Aleksandra Mrówczyńskiego zgłosili się mieszkańcy osiedli Asnyka, Zamieście i Kolejarz w Chojnicach, którzy protestują przeciwko umiejscowieniu tzw. zachodniego obejścia Chojnic w bezpośrednim sąsiedztwie ich domostw.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z Urzędem Miasta Chojnice, mając na celu odciążenie centrum miasta przez ruch przebiegający drogą wojewódzką 212 planuje budowę „małej obwodnicy Chojnic” od strony Bytowa w kierunku Sępólna. Wizja tej drogi zmieniała się kilkukrotnie. Celem nadrzędnym, z którym się każdy zgadza jest zmniejszenie ilości samochodów w centrum miasta jadących tranzytem do Bytowa, Łeby, Lęborka, czy z północy w kierunku Sępólna.

Mieszkańcy osiedli, w pobliżu których ma przebiegać fragment drogi wojewódzkiej poprosili posła o interwencję. Poseł Aleksander Mrówczyński uczestniczył w spotkaniu władz samorządowych i projektantów w drugiej połowie września, gdzie wyraźnie przedstawił swoje stanowisko: droga nie może ograniczać rozwoju miasta w kierunku zachodnim, powinna być oddalona maksymalnie daleko od domów mieszkańców osiedli. 9 października w Chojnicach gościli redaktorzy TVP3 odział Gdańsk, którzy poprowadzili program Pomorze Samorządowe z udziałem mieszkańców osiedli przez, które ma przebiegać fragment DW212. W programie wzięli udział przedstawiciele posła: Bartosz Bluma i Wojciech Rolbiecki, którzy przedstawili pomysł Aleksandra Mrówczyńskiego na odsunięcie planowanego obejścia zachodniego miasta od domostw.

Burmistrz Arseniusz Finster skierował do posła Aleksandra Mrówczyńskiego prośbę o przedstawienie szczegółów alternatywnej koncepcji przebiegu drogi. Alternatywna koncepcja została przesłana do UM Chojnice.

Program Pomorze Samorządowe z udziałem przedstawicieli posła:

https://gdansk.tvp.pl/34324374/odc-09102017

Alternatywna koncepcja zachodniego obejścia:

ob.alternativ.pdf

ob.alternativ-1.pdf