Zgromadzenie NarodoweZgromadzenie Narodowe

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, w dniu 150. rocznicy urodzin (5.XII) marszałka Józefa Piłsudskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Prezydent wygłosił orędzie, w którym podkreślił, jesteśmy sługami Polski, a ona jest silna naszą siłą i naszymi sukcesami.

Uroczyste Zgromadzenie Narodowe z udziałem najwyższych rangą urzędników państwowych i przedstawicieli ambasad zainaugurowało świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie swojego wystąpienia prezydent przywołał pamięć wszystkich najważniejszych polityków z czasów zaborów, którzy przyczynili się do odzyskania przez Ojczyznę niepodległości i budowali państwo Polskie po 1918 roku. Prezydent wymienił: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego.

Prezydent odniósł się także do bieżącej polityki i wyzwań, jakie stoją przed Polską. Ponownie podkreślił potrzebę uchwalenia nowej Konstytucji. - Jej zasady powinny być określone w referendum. Czas na rozwiązania, dzięki którym Polacy będą pracować i żyć tu, a nie na obczyźnie. Andrzej Duda upomniał też polityków, aby nie wynosili sporów krajowych na arenę międzynarodową. - Apeluję do klasy politycznej. Spory, często wychodzące poza granice naszego kraju, nie budują pozycji naszej ojczyzny. Powodują przede wszystkim strach, agresję, poczucie beznadziei. Niegodne odwoływanie się do arbitrażu oraz interwencji obcych potęg było przyczyną zaborów. Nie powtarzajmy tego błędu - powiedział Prezydent.

Uczestnicy Zgromadzenia Narodowego dokonali wpisu w Księdze Pamiątkowej Stulecia Odzyskania Niepodległości. Wpisu w księdze dokonał również poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński.

IMG 1285IMG 1283

IMG 1287