104. rocznica odzyskania niepodległości104. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj świętujemy 104. rocznicę tych wydarzeń. Narodowe Święto Niepodległości co roku jest niezwykle ważnym wydarzeniem w całej Polsce- od Bałtyku do Tatr Polacy celebrują to święto.

Poseł Aleksandr Mikołaj Mrówczyński wraz ze współpracownikami oraz liczną delegacją Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość wziął udział w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Chojnicach. Władze samorządowe, delegacje, chojniczanie, uczniowie zgromadzili się przy pomniku Orła Białego, gdzie żołnierze 34. Chojnickiego batalionu Radiotechnicznego odczytali uroczysty apel pamięci oraz salwą honorową upamiętnili wszystkich, którzy polegli w walce o wolną Ojczyznę.

Następnie delegacje udały się pod pomnik Chrystusa Króla, gdzie złożono kwiaty. Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela przez księdza dra Janusza Chyłę.

Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Tomasz Mońko. W kazaniu nawiązał do dzisiejszej Ewangelii – przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Losy naszego kraju podobne są do dwóch bohaterów tej Ewangelii- zarówno wędrowcy zaatakowanego przez zbójców, jak i Samarytanina, który pomaga człowiekowi w potrzebie. Polska wielokrotnie była raniona przez inne państwa, lata zaborów, wojen, okupacji pokazują tragiczne losy Ojczyzny. Jednak potrafimy jako Polacy być również miłosiernymi i pomagać tym, którzy są w potrzebie, nieść pomoc, przyjąć pod swój dach wygnanych i uciekających przez wojną Ukraińców powiedział ksiądz Mońko.

20221111 110224 res20221111 110151 resIMG 20221111 WA0032 res