104. rocznica powrotu Chojnic do Macierzy104. rocznica powrotu Chojnic do Macierzy

104 lata temu, 31 stycznia po 148 latach zaboru pruskiego Chojnice powróciły do Macierzy. Na podstawie realizacji postanowień traktatu wersalskiego ziemie Pomorza zostały przyłączone do odrodzonej II Rzeczypospolitej.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z delegacją członków Prawa i Sprawiedliwości wziął udział w uroczystościach rocznicowych zorganizowanych przez Urząd Miasta Chojnice.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.15 przy tablicy na bramie człuchowskiej upamiętniającej rocznicę powrotu do Ojczyzny. Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty przy tablicy.

104 lata temu wielka radość w Chojnicach. Mamy wolność, mamy Polskę niepodległą. Wreszcie w szkołach będzie można mówić po polsku bez bojaźni, bez kary – powiedział Aleksander Mikołaj Mrówczyński.

O godzinie 11.00 w bazylice została odprawiana Msza święta w intencji Ojczyzny i miasta Chojnice.

Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Stanisław Stolc, który wygłosił też homilię wiernym zgromadzonym w świątyni. W czasie homilii nawiązał do liturgii Słowa na dzisiejszy dzień (Mk 6, 1-6). Kiedy w Ewangelii Jezus mówi o ojczyźnie, to nie zachwyca się nią , ale w Jego słowach jest wiele smutku i goryczy -„Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony”. A jaka jest nasza historia, historia naszej ojczyzny, tak wiele razy tracącej wolność. Czy dzisiaj człowiek zapatrzony tak bardzo w swoje możliwości widzi i zdaje sobie sprawę z czyhających zagrożeń? Możemy polegać na sobie, ale przede wszystkim całą ufność i nadzieje trzeba złożyć w Chrystusie, bo ….człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa – te słowa naszego wielkiego rodaka, świętego Jana Pawła II, powinny być nam drogowskazem. Chrystus jest ważny dla naszej tożsamości, z chwilą Chrztu Polska rodzi się też w człowieku, bo nasz Ojczyzna , Chrystus i chrześcijaństwo, wszystko to jest złączone .

Te wymowne słowa, jakże głęboko wpisują się w aktualną sytuację społeczno-polityczną naszego kraju.

Po zakończeniu Mszy świętej ks. dziekan Jacek Dawidowski w bardzo serdeczny sposób podziękował posłowi Aleksandrowi Mikołajowi Mrówczyńskiemu za wspólna modlitwę, obecność podczas uroczystości patriotycznych oraz wspieranie  bazyliki.

IMG 20240131 WA0006IMG 20240131 WA0003IMG 20240131 WA0002IMG 20240131 WA0001

IMG 20240131 WA0004