49. rocznica śmierci admirała Józefa Unruga



49. rocznica śmierci admirała Józefa Unruga

27 lutego w Helu, w dniu 49. rocznicy śmierci admirała Józefa Unruga, odbyły się uroczystości zorganizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz parafię pw. Bożego Ciała w Helu, podczas których została odsłonięta tablica poświęcona pamięci admirała. Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński podczas uroczystości reprezentował marszałek Sejmu Elżbietę Witek, odczytał list kierowany do uczestników uroczystości oraz złożył wieniec pod tablicą.

Admirał Józef Unrug to legendarna wręcz postać- urodził się w Brandenburgu, w Niemczech jako syn generała pruskiego w październiku 1884 roku. Był jednym z budowniczych portu w przedwojennej Gdyni i miał ogromny wpływ na rozwój miasta, które stało się oknem na świat II RP. W 1927 roku objął obowiązki dowódcy Floty. We wrześniu 1939 roku, po ataku Niemców na Polskę dowodził z bazy na Helu obroną Wybrzeża. Widząc beznadziejną sytuację oraz chcąc zmniejszyć straty własne wobec przygniatającej przewagi Niemców 2 października skapitulował. Rozmowy z hitlerowcami były prowadzone przez tłumacza, ponieważ admirał Unrug znający perfekcyjnie język niemiecki powiedział, że:" 1 września 1939 zapomniał języka niemieckiego". Po kapitulacji garnizonu Niemcy z ogromnym szacunkiem odnosili się do Józefa Unruga i wielokrotnie proponowali admirałowi (synowi pruskiego generała!) służbę i stopień admirała w Kriegsamrine. Unrug za każdym razem zdecydowanie odmawiał i do 1945 roku przebywał w niewoli wraz ze swoimi oficerami. Po wojnie nie wrócił do komunistycznej Polski. Niestety jego los był taki sam jak tysięcy polskich oficerów, którzy po zakończeniu wojny, pracowali w magazynach, byli kierowcami czy barmanami. Zmarł we Francji 28 lutego 1973 roku. Ostatnią wolą admirała było znaleźć się w wolnej Polsce- jego szczątki zostały pochowane w Polsce, na cmentarzu w Gdyni Oksywiu 2 października 2018 roku.

W uroczystościach wzięli udział m.in. minister Jan Józef Kasprzyk (szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, oficerowie i żołnierze, samorządowcy.

Dzisiejsze uroczystości w Helu, to wielka patriotyczna uroczystość, która przypomniała tragiczne wydarzenia z września 1939 roku, kiedy Niemcy zaatakowali Polskę z morza rozpoczynając tragiczną w skutkach dla całego świata II wojnę światową. Admirał Józef Unrug i jego niezłomna postawa wobec niemieckiego najeźdźcy jest wzorem wierności przysiędze i Polsce, wartościom które każdemu żołnierzowi są najbliższe.

wystapienie-Hel.mp4