Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w dniu 14 listopada 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony na pamiątkę rocznicy ogłoszeniu światu przez Niemców w 1943 roku raportu o odkryciu w okolicach Katynia masowych grobów oficerów Wojska Polskiego z 1940 roku. Żołnierze zostali zamordowani z rozkazu Józefa Stalina strzałem w tył głowy i pochowani w masowych grobach. Zamordowano w ten sposób około 22 tysiące oficerów WP, policjantów, leśników, urzędników poczty.

Sowieci przez całe dziesięciolecia wypierali się winy i nie przyznawali do zbrodni. Żądanie prawdy przez premiera generała Władysława Sikorskiego było oficjalną przyczyną zerwania stosunków dyplomatycznych z rządem polskim przez Stalina w kwietniu 1943 roku. Kłamstwo katyńskie było kłamstwem założycielskim PRL-u- to zdanie wielu historyków. Opozycja demokratyczna w PRL-u domagała się prawdy o Katyniu przez cały okres trwania terroru komunistycznego w Polsce. Jednak Sowieci cały czas uprawiali propagandę, że oficerowie zostali zamordowani przez Niemców. Dopiero po upadku komunizmu w Polsce i chyleniu się ku upadkowi ZSRR, 13 kwietnia 1990 roku ustami prezydenta Michaiła Gorbaczowa Sowieci przyznali się do zbrodni w Katyniu.

W 2010 roku, 10 kwietnia delegacja prezydenta RP profesora Lecha Kaczyńskiego leciała do Katynia, żeby oddać hołd polskim oficerom w 70. rocznicę rozpoczęcia mordu. W trakcie lądowania samolotu rządowego na lotnisku pod Smoleńskiem doszło do katastrofy i wszyscy członkowie delegacji zginęli na miejscu.

Od 16 września, w przededniu ataku Sowietów na Polskę w 1939 roku, na Starym Rynku w Chojnicach przez dwa tygodnie będzie prezentowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. Zbrodnia Katyńska. Wystawa będzie prezentowana w Chojnicach dzięki inicjatywie Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego.

zbrdnia katynska