Rządowy Fundusz Rozwoju DrógRządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Dzisiaj (22 kwietnia) zostały ogłoszone wyniki konkursu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznał kolejne pieniądze na remonty, przebudowy i budowę nowych dróg, które pozostają w zarządzie samorządów (starostw powiatowych i urzędów gmin).

Celem rządu Zjednoczonej Prawicy, jest zrównoważony rozwój wszystkich regionów i samorządów w Polsce. Cel ten jest realizowany m.in. przez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (dawny Fundusz Dróg Samorządowych). Dzięki RFRD i wsparciu centralnym dla lokalnych inwestycji drogowych powstaje nowoczesna i bezpieczna infrastruktura drogowa. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej. Rządowe programy (Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg) są ogromnym impulsem rozwojowym dla regionów w całej Polsce. To lokalne firmy najczęściej wykonują zadania, które są realizowane przez samorządy- w ten sposób ratowane są miejsce pracy przede wszystkim w sektorze usług budowlanych.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński aktywnie wspierał samorządowców z powiatów chojnickiego, bytowskiego oraz człuchowskiego, którzy ubiegali się o wsparcie rządowe dla inwestycji w swoich regionach. Spora część rządowych pieniędzy, która przeznaczona dla województwa pomorskiego trafiła do samorządów, które poseł wspierał. Województwo pomorskie otrzymało 136,1 mln PLN dla samorządów, które wnioskowały o wsparcie: 53,9 mln zł na zadania powiatowe oraz 82,2 mln zł na zadania gminne.

Wsparcie uzyska 141 zadań: 30 powiatowe i 111 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 328 kilometrów dróg: 172 km powiatowych i 157 km gminnych.

Samorządy powiatu chojnickiego został wsparte kwotą ponad 15,5 miliona PLN (!). Powiat chojnicki otrzymał 3,8 mln na dokończenie zadania: przebudowa drogi Chojnice- Duża Cerkwica na odcinku, Chojnice- Ogorzeliny, jest to kontynuacja już raz dofinansowanego zadania (kwota 3 mln została przekazana w 2020 roku).

Aż pięć zadań będzie wspartych w gminie Brusy, która otrzymała 4,12 mln środków z budżetu państwa. Burmistrz Witold Ossowski będzie mógł realizować m.in. zadanie w Męcikale (budowę nowej drogi) oraz budowę ulic na Osiedlu Słonecznym, ulicy Polnej w Brusach, Kościelnej w Kosobudach i przebudowę szeregu ulic w Brusach.

Cztery zadania zostały wsparte w gminie Czersk kwotą ponad 3,5 mln PLN. Rządowymi środkami zostały dofinansowane m.in. przebudowa drogi w miejscowości Wojtal wraz z remontem mostu, przebudowa drogi Łubna- Malachin i przebudowa kilku dróg w Czersku.

Gmina Chojnice, dostanie ponad 1,8 mln na realizację dwóch zadań. Wsparcie rządowe otrzyma przebudowa byłej DK 22 do skrzyżowania z ulicą Handlową w Lipienicach oraz przebudowa drogi gminnej od wiaduktów nad linią kolejową do węzła Pawłowo.

Gmina miejska Chojnice otrzyma wsparcie jednego zadania- przebudowa ulicy Gdańskiej od ulicy Tucholskiej do wiaduktów nad Torami. To zadanie otrzymało 2 mln PLN.

Najmniejsza gmina powiatu chojnickiego, gmina Konarzyny otrzymała dotację na realizację zadania remontu drogi gminnej w Ciecholewach. Wsparcie opiewa na kwotę 320 tysięcy PLN, co stanowi 50% kwoty kosztów tego zadania.

5 milionów otrzymają samorządy powiatu człuchowskiego. Trzy zadania zgłoszone przez powiat człuchowski zostaną wsparte kwotą ponad 2,5 mln złotych (m.in. przebudowa drogi Człuchów- Sieroczyn). Największe wsparcie z gmin powiatu człuchowskiego na zadanie rozbudowy ulic w Czarnem wraz z budową kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego otrzyma gmina Czarne- 1,2 mln. Gmina Człuchów dostała dofinansowanie zadania przebudowy dróg w miejscowości Kujanki w kwocie 700 tysięcy złotych. Gminy Przechlewo, Debrzno i Rzeczenica otrzymają odpowiednio 157, 350 i 105 tysięcy na zgłoszone do RFRD projekty.

Ponad 12 mln trafi do samorządów z powiatu bytowskiego. Samorząd powiatu bytowskiego dostanie dotację na 4 zadania na kwotę bez mała 6 mln, w tym zadanie, na którym szczególnie zależało posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu- „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz podniesienie standardu technicznego drogi poprzez przebudowę drogi powiatowej nr 1721G Role- Rozjazd na terenie gminy Miastko”. Poseł odpowiedział na apel sołtysów sołectw leżących przy tej drodze, którzy zwrócili się o pomoc w pozyskaniu środków na to zadanie. Dofinansowanie tego zadania wynosi 3,5 mln PLN.

Gmina Miastko dostanie dotację na dwa zdania w kwocie ponad 1,4 mln. Podobnie Gminy Kołczygłowy i Borzytuchom otrzymają wsparcie na dwa zadania. Do Kołczygłów trafi 620 tysięcy, a do Borzytuchomia prawie 300 tysięcy. Gmina Czarna Dąbrówka zostanie wsparta kwotą 370 tysięcy, gmina Bytów 940 tysięcy, a Parchowo 1,4 mln. Każda z tych gmin otrzymała wsparcie na jedno zadanie.

Więcej informacji na temat RFRD możesz znaleźć tutaj.

powiat chojnickigmina chojnicgmina czerskgmina brusymiasto chojnicegmina konarzynypowiat czluchowskigmina rzeczenicagmina przechlewogmina debrznogmina czluchowgmina czarne