Odznaczenie państwowe dla Franciszka GembyOdznaczenie państwowe dla Franciszka Gemby

18 stycznia Franciszek Gemba, mieszkaniec Ogorzelin podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom opozycji demokratycznej i działaczom społecznym, został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta dekoracji dokonał Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska. Uroczystość odbyła się w obecności Doradcy Prezydenta RP i przewodniczącej Zespołu do spraw nadawania odznaczeń dla działaczy opozycji Demokratycznej Ireny Zofii Romaszewskiej.

Odznaczenie dla Pana Franciszka Gemby zostało przyznane na wniosek złożony przez posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział najbliższa rodzina Pana Franciszka, poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński oraz członkowie Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość Chojnice.

Franciszek Gemba urodził się w 1926 roku w Ogorzelinach w rodzinie rolników. W czasie wojny był zmuszony przez Niemców do pracy w charakterze parobka u niemieckich gospodarzy, pracował niewolniczo w obozie pracy w Grudziądzu. Po zakończeniu wojny posługiwał jako organista między innymi w Dąbrówce i w Sopocie- przez rok był słuchaczem Gdańskiego Instytutu Muzycznego. Po zakończeniu służby wojskowej w 1949 roku Franciszek Gemba wrócił do Ogorzelin, przejął po rodzicach gospodarstwo rolne i prowadził je z małżonką. Równolegle z pracą w gospodarstwie rolnym był organistą w pobliskich parafiach między innymi w Ogorzelinach, Wałdowie, Zamartem i Wierzchowie Człuchowskim (do 2014 roku).

W 1980 roku na fali niezadowolenia społecznego w Polsce i buntu robotników przeciw władzy komunistycznej powstał NSZZ Solidarność. Franciszek Gemba jest jednym z założycieli NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w gminie Chojnice. 13 stycznia 1981 roku podczas zebrania Kółka Rolniczego na wniosek Franciszka Gemby doszło do powołania Wiejskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI Solidarność w skład którego weszły komitety z Nowego Dworu, Chojnic, Sławęcina, Doręgowic, Lichnów i Ogorzelin.

Franciszek Gemba był bardzo aktywnym działaczem związku - brał udział w manifestacjach między innym w ogólnopolskim strajku chłopskim w marcu 1981 roku w Bydgoszczy, kolportował ulotki, prasę, uczestniczył w spotkaniach z działaczami opozycji demokratycznej.

Po wprowadzeniu przez komunistyczne władze Polski stanu wojennego w grudniu 1981 roku dla działaczy Solidarności rozpoczął się trudny okres. Rozpoczęły się represje i szykany, które nie ominęły Franciszka Gemby i jego rodziny. Gospodarstwo rolne w Ogorzelinach było odwiedzone przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy dokonywali rewizji w poszukiwaniu podziemnych wydawnictw, ulotek. Franciszek Gemba był wielokrotnie wzywany przez SB-eków na przesłuchania do Chojnic, podczas których szantażem i pogróżkami starano się zmusić przesłuchiwanego do przyznania się do prowadzenia wrogiej i wywrotowej działalności przeciwko PRL. Mimo szykan i szantażu Franciszek Gemba nie podpisał tzw. lojalki co skutkowało przewiezieniem go pod eskortą MO do siedziby SB w Bydgoszczy, gdzie funkcjonariusze wojewódzkiej Służby Bezpieczeństwa poddali go wielogodzinnemu przesłuchaniu.

Szykany ze strony władzy dotykały nie tylko Franciszka Gemby, ale również jego dzieci w szkole, a nawet wnuka w przedszkolu. Mimo to pan Franciszek był wierny swoim przekonaniom i dalej działał w NSZZ RI Solidarność. Jako organista miał duże wsparcie duchowe ze strony księży parafii, w których posługiwał.

Po porozumieniach Okrągłego Stołu w 1989 roku, działacze opozycji demokratycznej z gminy Chojnice podjęli decyzję o ponownym założeniu Gminnego Związku Zawodowego Solidarności Rolniczej, w skład którego wszedł Franciszek Gemba.

W dniu 8 października 2000 roku, w uznaniu zasług dla diecezji Pelplińskiej Franciszek Gemba został odznaczony przez śp. Biskupa Diecezjalnego Pelplińskiego prof. Jana Bernarda Szlagę medalem za Zasługi dla Diecezji Pelplińskiej.

foto 20

foto 29

foto 33

foto 36

foto 37

foto 42