Powrót Brus do MacierzyPowrót Brus do Macierzy

2 lutego w bardzo uroczysty sposób mieszkańcy i samorządowcy w Brusach świętowali 100-lecie powrotu miasta do Macierzy. 2 lutego 1920 roku żołnierze Błękitnej Armii generała Józefa Hallera wkroczyli do Brus i przejęli miasto od ustępujących Niemców.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wziął udział w uroczystościach w Brusach. Obchody rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta I Gminy Brusy, podczas której radni podjęli uchwałę nadającą tytuł Zasłużonego Obywatela Gminy Brusy Marianowi Jutrzence Trzebiatowskiemu. Radni przegłosowali również w formie Odezwy Rady Miasta w Brusach I burmistrza Brus w sprawie uczczenia 100. rocznicy powrotu Brus w granice Rzeczypospolitej Polskiej. W treści odezwy radni podkreślali przywiązanie mieszkańców gminy do wartości patriotycznych oraz odwoływali się do: „najznamienitniejszego z Polaków, świętego Jana Pawła II”, którego słowa zostały przytoczone w odezwie. Poseł przekazał swoje słowa uznania dla radnych i burmistrza podczas sesji Rady Miasta, dziękując za podjecie tej odezwy. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek przy ulicy 2 lutego, gdzie została odsłonięta tablica poświęcona jubileuszowi 100. lecia powrotu Brus do Macierzy. Uroczysta Msza święta w intencji miasta i mieszkańców została odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński w swojej wypowiedzi przy tablicy podkreślił piękny i bardzo patriotyczny wydźwięk uroczystości zorganizowanych przez burmistrza Witolda Ossowskiego.

Fotografie pochodzą ze strony Urzędu Miasta i Gminy Brusy.

95289952869528495365953089529895325953109536395336