Program #200 PrzystankówProgram #200 Przystanków

W dniu dzisiejszym (13 maja) poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński oraz burmistrz Czerska Przemysław Biesek- Talewski, burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Gliniecki i poseł na Sejm VIII kadencji Jan Kilian ze Starogardu Gdańskiego spotkali się z dziennikarzami na czerskim dworcu.

Podczas konferencji prasowej zostały przedstawione założenia Prezydenckiego Programu Przystankowego  #200 Przystanków, który będzie realizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i PKP Polskie Linie Kolejowe. Program zakłada dofinansowanie remontu/odbudowy, modernizacji 200 przystanków kolejowych w całej Polsce przez okres pięciu lat (2020-2025). W ciągu pięciu lat na program ma być wydane ze środków budżetu państwa miliard złotych.

W ramach programu, który ma przede wszystkim ma na celu odbudowę zniszczonej infrastruktury kolejowej umożliwi mieszkańcom mniejszych miejscowości dojazd do pracy, szkoły, poradni lekarskiej etc. Program jest realizowany we współpracy z samorządami gminnymi, które wskazują zapotrzebowanie na uruchomienie transportu zbiorowego dla mieszkańców danego regionu oraz we współpracy z samorządami wojewódzkimi- marszałkowie województw (organizator przewozów) deklarują, że na wyremontowanym/odbudowanym przystanku kolejowym będzie zatrzymywał się pociąg.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński podkreślił, że należy odwrócić myślenie decydentów z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, którzy od wielu lat mówią, że jak będą pasażerowie, to zostaną uruchomione pary połączeń. Należy myśleć dokładnie odwrotnie- stworzyć mieszkańcom małych miejscowości możliwości komunikacji i korzystania z transportu zbiorowego, a wtedy pojawi się popyt na te usługi.

W powiecie chojnickim do programu #200Przystanków został włączony dworzec w Czersku, przystanek Łąg Południowy oraz Szałamaje (obie miejscowości w gminie Czersk). Na czerskim dworcu mają być przebudowane dwa perony, ma zostać zbudowane przejście podziemne pod torami. Inwestycja będzie kosztowała około 5 mln.

pomorskie przystanki

DSC 9479DSC 9458DSC 9457

Fotografie Michał Rytlewski UM Czersk.

Założenia programu: Program-200-przystankow.pdf

Relacja TVP Gdańsk:

TVP Gdańsk

Relacja Radio Gdańsk:

Radio Gdańsk

Relacja portalu Wizjalokalna.pl:

Wizjalokalna.pl

Relacja portalu Czas Chojnic:

Czas Chojnic

Relacja portalu Gazety Pomorskiej:

Gazeta Pomorska