Rocznica powrotu Chojnic do MacierzyRocznica powrotu Chojnic do Macierzy

Delegacja biura poselskiego reprezentująca posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego uczestniczyła w miejskich obchodach 98. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy.

Na podstawie decyzji traktatu wersalskiego podpisanego 28 czerwca 1919 roku przez państwa Ententy, Niemcy oraz państwa sprzymierzone i stowarzyszone Chojnice zostały przyznane świeżo odrodzonej Rzeczypospolitej. 31 stycznia 1920 roku, Wojsko Polskie wkroczyło do Chojnic i przejęło władzę od ustępujących Prusaków.

Dzisiaj po latach świętujemy ten radosny dzień dla naszego miasta- po prawie 150 latach zaboru pruskiego Chojnice i mieszkańcy miasta znowu mogli czuć się Polakami. Swoje przywiązanie do Ojczyzny tłumnie i z wielką radością manifestowali 98 lat temu na ulicach miasta. Rozpoczęto budowę administracji samorządowej, działalność zainaugurowały liczne stowarzyszenia oraz organizacje charytatywne. Wielkie zaangażowanie i radość mieszkańców Chojnic niestety trwała niecałe 20 lat, do 1 września 1939 roku, kiedy o świcie Niemcy zaatakowali miasto i rozpoczęła się straszna II wojna światowa rozpętana przez Adolfa Hitlera.

W dniu powrotu Chojnic do Macierzy, wspominamy wszystkich mieszkańców Chojnic zaangażowanych w pracę na rzecz społeczności i rozwoju miasta w okresie II RP.

20180131 151334