Rocznica szarży pod KrojantamiRocznica szarży pod Krojantami

1 września 1939 ułani 18. Pułku Ułanów Pomorskich dokonali szarży pod Krojantami, atakując niemieckie oddziały 76. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej Wehrmachtu. Na pamiątkę bohaterskiej szarży samorząd gminy Chojnice organizuje od lat uroczystości upamiętniające bohaterski bój żołnierzy II RP.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński, wraz z liczną delegacją asystentów i członków Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość wziął udział w dzisiejszych (03.09) uroczystościach w Krojantach. Wśród gości był m.in. dr. Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, rodziny kombatantów, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, młodzież szkolna, mieszkańcy powiatu.

Prezes Karol Nawrocki na początku swojego wystąpienia przypomniał słowa Adolfa Hitlera, skierowane do oficerów niemieckich w przededniu ataku na Polskę, 22 sierpnia 1929 roku: Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, zniszczenie Polski jest waszym pierwszym i głównym zadaniem. Te słowa oddają idealnie strategię barbarzyńskiego ataku z 1939 roku.

Karol Nawrocki odniósł się również bezpośrednio do szarży:

Dwaj główni aktorzy tej szarży, i ten sztabowy, i ten bohater pola bitwy, mieli głębokie doświadczenie służby wolnej, niepodległej w Rzeczpospolitej. Przeszli długą drogę legionową od Oleandrów do Kostiuchnówki, bijąc się o Polską niepodległość. Bili bolszewików w roku 1920, służyli II Rzeczpospolitej i polegli we wrześniu 1939 roku. Pułkownik Kazimierz Mastalerz podczas szarży pod Krojantami, a generał Stanisław Grzmot-Skotnicki 19 dni później, w czasie bitwy nad Bzurą. Tak pięknie oddaje ich przyjaźń i ich służbę w Polsce rozkaz Grzmota-Skotnickiego do pułkownika Mastalerza, który napisał „pomni naszej legionowej przeszłości, musisz za wszelką cenę powstrzymać ruch Niemców”. Pułkownik Mastalerz ze swoimi ułanami zrobił, więc wszystko, żeby powstrzymać Niemców, wprowadzając Krojanty do katalogu narodowej pamięci. Stając w obronie Rzeczpospolitej, ginąc w obronie Rzeczpospolitej.

Po wystąpieniach zgromadzonych gości został odczytany apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym szarżę.

Uroczystej Mszy św. w intencji podległych i Ojczyzny przewodniczył ks. kanonik Andrzej Szopiński, który w homilii nawiązał do pokoju i harmonii z Bogiem, który jest nadrzędnym celem każdego chrześcijanina.

Pamiętajmy o tych bohaterach, pamiętajmy o ofiarach II wojny, pamiętajmy, kto był agresorem, najeźdźcą, kto rozpętał piekło II wojny. Bardzo ważne, aby kolejne pokolenia, stały na straży pamięci tych poległych w boju, w obronie naszej Ojczyzny ułanów. Dla nich nie było niewykonalnych rozkazów, dla nich najważniejszy był Bóg, Honor, Ojczyzna. Te wartości były nadrzędne dla młodych ułanów, obrońców granic, którzy mieli piękne wzorce powstańców, uczestników wojny 1920 roku. Z wielką satysfakcją uczestniczę co roku w uroczystościach w Krojantach, to obowiązek każdego, kto ma Ojczyznę w sercu, powiedział poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński po zakończonych uroczystościach.

Relacje medialne:

TVP Gdańsk

IPN

20230903 131508 res20230903 131412 res20230903 130906 resIMG 20230903 WA0022IMG 20230903 WA001820230903 131227