Rok po nawałnicyRok po nawałnicy

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku powiat chojnicki nawiedziła tragiczna w skutkach nawałnica w wyniku, której życie straciło 5 osób, zniszczone zostały setki domów i budynków gospodarczych, plony rolne oraz ponad 43 tysiące hektarów lasów zostało połamanych.

Dzisiaj w 1. rocznicę tych tragicznych wydarzeń poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył we Mszy świętej polowej odprawionej w Lotyniu przez księdza proboszcza z Nowej Cerkwi Jarosława Kaźmierczaka. To mieszkańcy Lotynia, jako pierwsi w nocy po huraganie nieśli pomoc poszkodowanym harcerzom w pobliskim Suszku. Niestety dwie dziewczynki zginęły wówczas przygniecione drzewem. Sam Lotyń też bardzo ucierpiał rok temu.

Ksiądz Jarosław Kaźmierczak poświęcił kapliczkę zaprojektowaną przez Jana Sabiniarza, będącą symbolicznym wspomnieniem tamtych tragicznych wydarzeń. Połamana figurka Chrystusa z cmentarza z Nowej Cerkwi zniszczona przez powalone drzewo jest umieszczona w pniu drzewa.

Poseł wraz z nadleśniczym nadleśnictwa Rytel Zbigniewem Łąckim oraz podleśniczym Patrykiem Tobolskim złożył kwiaty w Suszku, w miejscu gdzie rok temu był obóz harcerski, gdzie zginęły dwie harcerki.

W dniu 10 sierpnia poseł wraz z wicewojewodą pomorskim Mariuszem Łuczykiem odwiedził miejscowości, w których mieszkańcy otrzymali pomoc rządową na odbudowę domów i budynków gospodarskich. Państwo przeznaczyło 22 miliony złotych na pomoc w odbudowie budynków gospodarskich i prawie 45 miliony na odbudowę infrastruktury.

Relacja TVP Gdańsk: http://gdansk.tvp.pl/38477712/rok-po-tragicznej-nawalnicy

1 0