Uroczystości rocznicowe w MęcikaleUroczystości rocznicowe w Męcikale

Obchody kolejnej /79. rocznicy/ walki partyzantów TOW Gryf Pomorski z niemieckim okupantem zgromadziły w dniu wczorajszym /21.03/ w Męcikale przedstawicieli władzy samorządowej, uczniów, mieszkańców okolicznych miejscowości. Uroczystości zorganizowała grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" Męcikał.

Posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego reprezentował dyrektor biura poselskiego Wojciech Rolbiecki i Mirosława Dalecka, komitet terenowy Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali radni Rady Powiatu Chojnickiego: Marek Rodzeń i Marek Szmaglinski oraz Piotr Pawlicki.

21 marca 1944 niemiecki okupant dokonał w okolicach Męcikału likwidacji oddziału partyzantów Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Partyzanci Chojnickiej Powiatowej TOW "Gryf Pomorski" /kryptonim oddziału "Cis"/ stacjonowali w bunkrze Zielony Pałac. Po zdradzie jednego z członków oddziału, w nierównej walce z 350 osobowym oddziałem Werhmachtu zginęło 7-miu Polaków. Z obławy uratowało się tylko dwóch partyzantów, dowódca Henryk Grabosz i Jan Bronka. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń wojennych organizowane są co roku uroczystości przy pomniku w Męcikale poświęconym pamięci poległych partyzantów.

Reprezentant posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego, podziękował członkom stowarzyszenia za ich działania i pracę na rzecz pamięci o tych strasznych czasach. Takie wydarzenia jak dzisiejsza uroczystość budują naszą tożsamość narodową, ducha narodowego. Pamiętamy o tych tragicznych wydarzeniach, wspominany tragicznych bohaterów tamtych lat. Za każdym nazwiskiem partyzanta wyrytym na pomniku jest tragedia jego rodziny, matki, żony, dzieci. Obyśmy już nigdy więcej nie musieli być tragicznymi bohaterami jak żołnierze, partyzanci Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Gryfa Pomorskiego i Batalionów Chłopskich. To peereelowskie hasło, nieco zapomniane i z lekką pogardą wypowiadane przez lata, hasło Nigdy więcej wojny!, jest niezwykle aktualne - zakończył Wojciech Rolbiecki.

Uroczystości w Męcikale to piękna lekcji patriotyzmu i historii, serdecznie dziękuję za pracę członkom i działaczom Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" Męcikał.

Fotografie pochodzą ze strony UM Brusy.

700x450 crop 90 cis 2023 28cis 2023 63cis 2023 60