Wicepremier Kowalczyk w KartuzachWicepremier Kowalczyk w Kartuzach

17 sierpnia w Kartuzach gościł wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Gospodarzem spotkania był poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński, prezes zarządu okręgu 63- Chojnice, w skład którego wchodzi powiat kartuski.

Spotkanie z rolnikami, hodowcami zwierząt, producentami żywności, samorządowcami oraz pracownikami ARiMR-u i KRUS-u, odbyło się w zajętym do ostatniego miejsca Kartuskim Centrum Kultury.

Premier Kowalczyk przedstawił aktualną sytuację polskiej wsi w kontekście wojny wywołanej przez putinowską Rosję. W Polsce żywności nie zabraknie, Polacy mogą być spokojni, zapewnił minister. Niestety ceny żywności będzie coraz wyższe, wynika to m.in. ze wzrostu cen nawozów, do produkcji których są potrzebne duże ilości gazu- jest to proces mocno energochłonny, powiedział Henryk Kowalczyk.

Zgromadzeni rolnicy zadawali pytania dotyczące m.in. importu zboża z Ukrainy, które było rabowane przez Rosjan, premier zapewnił rolników, że to zboże nie stanowi w żaden sposób zagrożenia dla produkcji w Polsce i nie wpłynie na zbyt i ceny skupu po żniwach. Mieszkańcy powiatu Kartuskiego pytali również o rozwiązania systemowe związane z kolejną edycją Polskiego Ładu, dofinansowaniem programu polegającego na retencji wód deszczowych oraz o niuanse związane z hodowlą koni.

To było bardzo owocne spotkanie.

Relacje medialne:

Radio Głos

Radio Gdańsk

Express Kaszubski

Kartuzy- nasze miasto