Święto kolejarzyŚwięto kolejarzy

W dniu 27 listopada, poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z małżonką uczestniczył w uroczystej mszy świętej w intencji kolejarzy. 25 listopada przypada święto św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.

Msza święta w Bazylice pod wezwaniem ścięcia świętego Jana Chrzciciela w Chojnicach miała bardzo uroczystą oprawę. W czasie mszy świętej ksiądz dziekan Jacek Dawidowski dokonał poświęcenia sztandaru Związku Zawodowego Maszynistów i symbolicznie wbił gwóźdź z tabliczką w drzewiec sztandaru.

W czasie mszy świętej modlono się w intencji kolejarzy, ich rodzin oraz pracowników zakładu, którzy już odeszli.

Po mszy świętej goście udali się do podziemi kościoła gimnazjalnego (Centrum Sztuki Collegium ARS), gdzie Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przygotowało wystawę fotografii związanych z historią rozwoju kolei w Chojnicach. W listopadzie mija 145 lat od wjazdu pierwszego pociągu na dworzec w Chojnicach- chojnicki węzeł kolejowy obchodzi jubileusz. Zgromadzone fotografie przedstawiają historię dworca, taboru kolejowego, budynków zakładu taboru, ale również tragiczne dni września 1939 roku (dworzec został 1 IX zaatakowany przez Niemców przy pomocy pociągu pancernego).

IMG 1068

IMG 1070IMG 3195IMG 1097IMG 1112IMG 1111IMG 1119IMG 3198IMG 3200